اخبار فناوری اطلاعات


*بررسی ملزومات تحقق ارقام برنامه‌ی چهارم توسعه در بخش ICT* آیا دست‌یابی به آمار پیش‌بینی شده با زیرساخت‌های فعلی امکان‌پذیر است؟


زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی کشور، نگرانی را از بابت دست نیافتن به برنامه‌های توسعه ایجاد کرده است و به عقیده‌ی کارشناسان رسیدن به تمامی بندها و اعداد کمی درج شده در برنامه‌ی چهارم توسعه در بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات را زیر سوال برده است؛ برنامه‌های کوتاه مدت که جنبه‌ی کمی دارند،‌ پله‌های ترقی برای رسیدن به چشم‌انداز 20 ساله توسعه‌ی کشور به شمار می‌رود اما تحلیل‌گران معتقدند فراهم نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز برای دست‌یابی به برنامه‌های چند ساله، رسیدن به اهداف کلان کشور را با مخاطره روبه‌رو می‌کند.

به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس بند الف ماده‌ی 57 قانون برنامه‌ی چهارم توسعه باید ضریب نفوذ تلفن ثابت تا پایان این برنامه به 50 درصد، تلفن همراه به 35 درصد و اینترنت نیز به 30 درصد برسد اما برخی کارشناسان عقیده دارند تحقق اهداف تعیین شده در برنامه‌ی چهارم توسعه برای حوزه‌ی مخابرات از نظر کیفی بسیار دشوار است.

احمد معتمدی - وزیر پیشین ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات - معتقد است که اگر روند فعلی در بخش IT طی شود، قطعا به اهداف برنامه‌ی چهارم توسعه در این بخش نخواهیم رسید و با توجه به این که مشکلات تلفن همراه و ثابت در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه‌ تقریبا حل شده است، محور کار اینترنت بوده و چالش اصلی ما نیز در این بخش است.

به گفته‌ی او در سند ملی راهبردی مصوب دولت ارقام بالاتری پیش‌بینی شده و با جزییات بیش‌تر بیان شده است؛ در این سند ضریب نفوذ تلفن ثابت همان 50 درصد پیش بینی شده است، یعنی در طول برنامه‌ی چهارم توسعه باید 100 درصد در تلفن ثابت افزایش داشته باشیم و هر سال حدود سه و نیم میلیون تلفن ثابت واگذار کنیم؛ به نظر می‌رسد در سال 85 مطابق برنامه عمل نشده است.

او ادامه داد: کار اپراتور دوم با توجه به مصوبه‌ی مجلس، یک سال و نیم دیرتر از زمان واقعی شروع شد که باید جبران شود اپراتور سوم هم در سال 86 باید کار خود را شروع کند و با حضور اپراتورهای اول، دوم و سوم دسترسی به ضریب نفوذ 50 درصد عملی است. نکته‌ی دیگر کیفیت خدمات تلفن همراه است که باید در طول برنامه به حد استاندارد برسد.

                              زیرساخت مخابراتی کشور برای رسیدن به ارقام برنامه‌ی چهارم آماده نیست

به گفته‌ی محمود محمد طاهری - استاد دانشگاه تهران - تحقق اهداف تعیین شده در برنامه‌ی چهارم توسعه برای حوزه‌ی مخابرات از نظر کیفی بسیار دشوار است؛ در حال حاضر فقط کمیت را افزایش می‌دهیم، در نتیجه کیفیت قربانی کمیت خواهد شد؛ دست‌یابی به ارقام پیش‌بینی شده در برنامه‌ی چهارم توسعه از نظر تکنیکی عملی است اما زیرساخت‌های مخابراتی ما آماده چنین توسعه‌ای نیست.

                                 ارقام برنامه‌ی چهارم در بخش اینترنت و مخابرات دست‌نیافتنی است

به اعتقاد ناصر یزدانی - استاد دانشگاه - ارقام پیش‌بینی شده در برنامه‌ی چهارم توسعه در زمینه‌ی مخابرات واقع بینانه نبوده و دور از دسترس است.

به گفته‌ی او در بخش اینترنت که کاربران آن باید یک دانش پایه‌ی حداقلی رسیده و تا حدی هم به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، کار دشوارتر است، در صورتی که تلفن همراه کاربری بسیار آسانی دارد؛ در نتیجه ما در اینترنت نه از لحاظ دانش مورد نیاز کاربران و نه ساخت‌های مخابراتی نمی‌توانیم به اهداف تعیین شده دست یابیم.

                                                     در زمینه‌ی اینترنت عقب مانده‌ایم

محمد مهدی نایبی- استاد دانشکده‌ی برق دانشگاه صنعتی شریف - با اشاره به این‌ که در زمینه‌ی اینترنت بسیار عقب هستیم و مساله‌ی اصلی این است که باید همزمان با توسعه‌ی زیرساخت‌ها به توسعه‌ی محتوا اظهار کرد: به نظر می‌رسد ما در زمینه‌ی اینترنت بسیار عقب هستیم و مساله‌ی اصلی این است که باید همزمان با توسعه‌ی زیرساخت‌ها به توسعه‌ی محتوا بپردازیم تا کاربران اینترنت به دلیل کاربردهای اینترنت به استفاده از آن گرایش پیدا کنند.

                            برنامه‌های توسعه‌ در مخابرات با قوی شدن سازمان تنظیم مقررات محقق می‌شود

به عقیده‌ی بهمن برزگر- یک کارشناس - ایجاد یک سازمان تنظیم مقررات قدرتمند و مستقل تنها راه توسعه‌ی حوزه‌ی مخابرات و دست‌یابی به چشم‌انداز تعیین شده در برنامه‌ی چهارم توسعه و افزایش کاربران اینترنت به 20 میلیون، تلفن همراه به 20 تا 35 میلیون و دو برابر شدن ضریب نفوذ تلفن ثابت است.

وی گفت: با توجه به این که هم منابع مالی افزایش یافته و هم تکنولوژی رشد می‌کند و توان اجرایی نیز بیشتر شده و امکان استفاده از امکانات بخش خصوصی را نیز داریم، این اهداف به صورت منطقی قابل تحقق هستند.

                              دست‌یابی به آماربرنامه‌ی چهارم با زیرساخت‌های فعلی امکان‌پذیر نیست

نعمت رضا نشاط - عضو هیات مدیره‌ی نظام صنفی رایانه‌یی کشور- هم معتقد است ارتقای ضریب نفوذ اینترنت، تلفن همراه و ثابت به ارقام پیش‌بینی شده در برنامه‌ی چهارم توسعه با زیرساخت‌های فعلی امکان‌پذیر نیست و افزایش ضریب نفوذ اینترنت تلفن همراه و ثابت مشکلی را حل نمی‌کند.

به گفته‌ی‌ وی خدمات و سرویس‌های مخابراتی در شبکه‌ی ملی باید ارتقا یابد و با آوردن سرویس‌ها و خدمات جدید می‌توان افزایش ضریب نفوذ را منطقی و توجیه‌پذیر و دست‌یابی به آن را آسان‌تر کرد.

اما مشارکت بخش خصوصی و ایجاد یک نهاد داوری مستقل و قوی از موارد مهمی است که کارشناسان برای رسیدن به ارقام تعیین شده برای برنامه‌ی چهارم توسعه لازم می‌دانند؛ خوشبختانه چنین نهادی در شرح وظایف و اختیارات وزارت ICT پیش‌بینی شده است که شخص وزیر نیز باید بدنه‌ی مخابرات را به تبعیت از این نهاد ملزم کند؛ این نهاد یا همان سازمان رگولاتوری باید بین شرکت‌های دولتی و غیردولتی عادلانه رفتار کند.

در حالی که شناخت عمیق صنعت IT در دیگر کشورها باعث شده است تا زیرساخت این کشورها به IT تبدیل و به انقلاب اقتصادی در آن‌ها منجر شود، به گفته‌ی کارشناسان نبود تمرکز لازم در صنعت فن‌آوری اطلاعات و فقدان شناخت آن، ایران را از استفاده‌ی اقتصادی از آن محروم کرده است و این سوال وجود دارد که تحقق ارقام برنامه‌های چهارم توسعه‌ی کشور در بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با زیرساخت‌های فعلی چگونه امکان‌پذیر خواهد شد؟

انتهای پیام

۲۰۰۷-۰۵-۲۵ ۰۹:۰۹:۱۱   | ۶


نماد اعتماد الکترونیک
back to top