اخبار فناوری اطلاعات


تنزل رتبه‌ی دیجیتال ایران در جهان، چرا؟ بررسی علل کاهش رتبه‌ی کشور در زمینه‌ی آمادگی دیجیتالی


آماری که چندی پیش در زمینه‌ی آمادگی دیجیتالی از سوی واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست منتشر شد نشان داد که ایران در بین 69 کشور جهان در رده‌ی آخر این آمادگی قرار گرفته است و به عقیده‌ی کارشناسان دلایل این تنزل رتبه را می‌توان درمواردی از جمله تصمیم‌گیری‌های دولتی جست‌وجو کرد و جالب است که مسوولان و مدیران مربوطه، پس از انتشار این گزارش خواسته یا ناخواسته هیچ اظهار نظر آشکاری در این باره نداشتند.

به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رده‌بندی آمادگی دیجیتالی کشورها در زمینه‌ی ICT از سال 2000 انجام می‌شود؛ این شاخص از طریق سنجش فضای تجارت الکترونیکی و عوامل دیگری مانند موقعیت‌های شغلی اینترنتی، میزان پهنای باند‌، دسترسی مردم به اینترنت و استفاده از برنامه‌های متن باز، میزان آمادگی دیجیتالی کشورها و موقعیت آن‌ها در مقایسه با یکدیگر را تعیین می‌کند و ایران در این رتبه‌بندی با امتیاز 3.08 از 10، در مکان 69 و آخر این فهرست جهانی قرار دارد.

گزارش مذکور نشان می‌دهد که رشد ICT در کشورهای جهان سرعت بیشتری به خود گرفته و بسیاری از کشورها توانسته‌اند برنامه‌ریزی‌ را روی کاربردی کردن کالاها و خدمات مختلف فن‌آوری اطلاعات برای مردم متمرکز کنند.

این گزارش همچنین تاکید می‌کند که دولت‌ها نقش اساسی در آمادگی دیجیتالی دارند و بسیاری از سیاست‌های اقتصادی و تکنولوژی کشورها تاثیر مستقیمی بر آمادگی دیجیتالی می‌گذارد.

                                   برای رفع این ضعف باید بخش خصوصی‌ وارد گود شود

علی‌اکبر صفوی - عضو هیات علمی ‌دانشگاه - یکی از علل افت رتبه‌ی توان دیجیتالی کشور، را نوع سیاست‌هایی دانست که طبیعتا به نوع نگاه دولت در اجازه ندادن به فعالیت‌های بخش خصوصی برمی‌گردد.

به گفته‌ی او کاهش جایگاه ایران با روند وزارت ICT در راستای سیاست‌های IT قابل پیش‌بینی بود؛ این کندی را باید در عملکرد و نگاه دولت و حاکمیت در اجرا و برنامه‌ریزی در ICT دید که تمامش عقبگرد در ICT است.

                             باید راهکارهایی برای توسعه‌ ICT و کسب و کار الکترونیکی ارایه شود

دکتر شعبان الهی - مدیر گروه مدیریت فن‌آوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس - معتقد است که کشور در مقایسه‌ی داخلی نسبت به سال‌های گذشته در زمینه‌ی ICT راکد نبوده است اما در مقایسه با سایر کشورها رشدی نداشته است، از سوی دیگر با توسعه‌ی ICT شاخص‌های اندازه‌گیری آمادگی الکترونیکی کشورها نیز تغییر و ارتقا یافته‌اند و در نتیجه شاهد چند پله سقوط نیز بوده‌ایم.

به گفته‌ی او یک راهکار این است که ما IT و فراتر از آن فن‌آوری دانش (KT) را با دیدگاه استراتژیک مدیریت کنیم و در کسب و کارها و همچنین ارایه‌ی خدمات دولت بکار بگیریم. ارتقای شاخص‌های ابتدایی عصر IT پیش نیاز است اما کافی نیست.

                               سردرگمی ‌IT کشور به موازی‌کاری‌ درسیاست‌گذاری دولت برمی‌گردد

نعمت نشاط - یک کارشناس IT - در این باره گفت: نبود خدمات دولتی که صرفا الکترونیکی باشند و مردم را به استفاده از بسترهای IT سوق دهند، نشان دهنده‌ی پایین بودن آمادگی دولت در بخش IT است.

به عقیده‌ی تحلیل‌گران آمادگی فرهنگی و آموزش عمومی ‌مردم، ضریب نفوذ و دسترسی به بسترهای اطلاعاتی و راهکارها و استراتژی‌هایی که دولت اتخاذ می‌کند در برگیرنده‌ی شاخص‌های آمادگی الکترونیکی است، اما ضعف عمده‌ی ما در آمادگی الکترونیکی بخش دولتی است که از سطح آگاهی مردم خیلی پایین‌تر است، به طوری که در سال گذشته خدمت جدیدی که صرفا الکترونیکی باشد و راهکارهای قوی برای استفاده‌ی مردم از آن صورت نگرفت و اغلب خدمات ارایه شده به حدی سخت بودند که همه روش سنتی و دستی را ترجیح می‌دهند.

                                             خدمات‌رسانی در حوزه‌ی IT ناچیز است

جواد صالحی - استاد دانشگاه صنعتی شریف - نبود تکنولوژی‌هایی نظیر تلویزیون کابلی را باعث کاهش خدمت‌رسانی در حوزه‌ی IT دانست و افزود: شبکه‌ی فیبر به منازل هنوز به طور کامل ایجاد نشده است، سیستم ADSL در ایران با کیفیت پایین‌تری ارایه می‌شود و سرویس دهی تلفن‌های همراه پایین است و از طرفی سرمایه‌گذاری در امر تحقیقات و پیشبرد اهداف نسبت به جمعیت و ثروت کشور ناچیز است.

                                                   نگاه دولت باید سامان‌دهی شود

سیامک عدالت‌خواه - رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌یی استان گیلان - الگوبرداری بدون شناخت و برنامه‌ریزی را روش غلطی دانست و گفت: در شرایطی که ما هنوز در اینترنت و استفاده‌ی شهروندان از سایت مناسب، سرعت و قانون مناسب در این زمینه درمانده‌ایم، چطور الکترونیکی شویم و امنیت را برقرار کنیم.

او ادامه داد: زیرساخت‌ها تنها با گام نرم‌افزاری قابل پیشرفت نخواهند بود؛ بستر الکترونیکی شدن در همه‌ی معیارهای آمادگی الکترونیکی به ساماندهی نیاز دارد و برای اجرا و پیشرفت اهداف باید مدیریت را به مباحث اجرایی معطوف کرد.

به گفته‌ی کارشناسان باید بخش خصوصی برای ایجاد فرهنگ استفاده به مردم فضاسازی کند و دولت در این فضای شفاف سیاست‌گذاری انجام دهد؛ IT مانند ساختن یک سد‌ است که برای انجام آن باید به بستر زمین، جغرافیا، بودجه‌ و سود هزینه (هزینه‌ی فایده) پرداخت و هیچ کشوری بدون مطالعه به ساختن سد اقدام نمی‌کند و باید هرچه سریع‌تر برای کشف علل این تنزل رتبه نگاهی به عملکرد دولت و بخش خصوصی در این حوزه داشت و با یک برنامه‌ریزی صحیح درصدد جبران ضعف‌ها برآمد.

انتهای پیام

۲۰۰۷-۰۵-۲۹ ۰۷:۰۹:۴۵   | ۱۴


نماد اعتماد الکترونیک
back to top